Aktuality

SFŽP -„Dešťovka“ – aneb Modrá úsporám

Pro majitele rodinných a bytových domů se otevřela nová možnost dotace. Tentokrát je to na zachytávání a zpětné využití dešťových vod a vod přečištěných v domovních čistírnách (ČOV). V principu jde o to vybudovat akumulační nádrž, kde budou vody zachytávány a odkud budou čerpány pro další využití. A proč? Protože ušetříme drahou pitnou vodu. Protože vrátíme přírodě dešťovou vodu, ketrá jí patří. Protože budeme mít zásobu vody pro suché letní období. Dotaci vyřizuje Státní fond životního prostředí a podrobné informace naleznete na SFŽP – Dešťovka

Podporujeme záchranu Karlovarského dědictví

Sledujte aktuality na  www.varysobe.cz a na Facebooku:  karlovarská kolonáda

Názorů je mnoho. Lidí je ještě více. Ale Vary jsou jenom jedny! Odjakživa měly svoje kouzlo, kvůli kterému se sem vždy rádi vracíme. Trocha historie, trocha nostalgie, trocha tajemství přineseného z hloubek minerální vodou, trocha tepla a trocha hýčkání lázeňských hostů se podílejí na jedinečnosti místa. Současná podoba vřídelní kolonády, ani další budovatelské výtvory duši pohádkového místa rozhodně nepodporují. Spíše naopak. Možná jsme se v posledních letech naučili je tak nějak tolerovat, lépe řečeno ignorovat, ale to přece není důvod zašlapat do země jedinečnou šanci zbavit se tohoto klínu zaraženého do jedné z vrásek města a obnovit původní jedinečnost místa.

Podpořme obnovu historické vřídelní kolonády!

Nenechme utratit milióny za znovu-vztyčení současné sklobetonové pochodně, která navíc ohrožuje město zúženým povodňovým profilem!

Nová zelená úsporám

Součástí naší práce je i příprava projektů pro dotace z programu Nová zelená úsporám. Podmínky programu byly v roce 2015 výrazně upraveny ve prospěch žadatelů, tedy majitelů Rodinných domů a bytových domů v Praze. Dotace se poskytují i na dílčí zateplení, nebo jen na výměnu zdroje vytápění.

Program je opět spuštěn, tentokrát je nastaven v dlouhodobějším rázu, takže pro zpracování posudku i projektu je poměrně dost času.

Pro podání žádosti jsou zjednodušeně potřeba dva základní dokumenty:

  1. Projektová dokumentace (ve stejném rozsahu jako pro stavební povolení)  – zpracováváme
  2. Energetický posudek (navíc oproti stavebnímu povolení) – zprostředkujeme a zkoordinujeme s projektem

Energetický posudek si navíc můžete objednat přímo u energetického auditora, nemusíte se tedy bát, že budete platit něco navíc za zprostředkování.

Kompletní informace najdete na oficiálních stránkách programu nová zelená úsporám

Oblasti podpory pro rodinné domy

Jiné portály nedoporučujeme. Ty mohou být spravované soukromými firmami a uvedené informace mohou být zavádějící.

Pokud si chcete vše více ujasnit, doporučujeme kontaktovat přímo pracovníky programu na uvedených odkazech. Tam Vám podají nejkompetentnější informace.

Sledujte s námi novinky a aktuality na FACEBOOKu a LINKED IN

Na našem Facebooku sdílíme zajíamavosti ze světa designu a architektury jako inspiraci pro Vaše stavby. Linked In

Rodinný dům – Zděný, nebo dřevostavba?

Každý, kdo přemýšlí o koupi, nebo výstavbě rodinného domu se určitě setkal s nabídkou jak klasických zděných staveb, tak v současnosti propagovaných dřevostaveb. Jenže pro kterou z nich se rozhodnout? Tuhle otázku slýcháme čím dál častěji. Pojďme si jen stručně shrnout výhody a úskalí těchto základních materiálů.

drevostavby

Dřevo je bezpochyby přírodní, plně obnovitelný ekologický a tradiční materiál používaný lidstvem odpradávna pro své dobré vlastnosti, snadnou opracovatelnost a dostupnost i pro nižší vrstvy obyvatelstva. Širokého rozšíření ve stavebnictví zaznamenal zejména v lidové architektuře ve formě roubených domů případně na severozápadě našeho území v podobě hrázděných staveb. Jeho výhodou jsou dobré tepelně izolační vlastnosti, proto jsou dřevěné domy i pocitově příjemné a teplé. Rychle se ohřejí a rychle také vychladnou. Když je dřevo v suchu, tak je v pohodě! Myslíme tím, že vydrží třeba i staletí. Běda ale, když zvlhne! Téměř okamžitě se do něj pustí plísně a dřevokazné houby a zároveň dřevokazný hmyz. To se bohužel děje nejčastěji v místech, kde se nosné prvky dotýkají základů, tedy kde je největší zatížení a jsou nejhůře přístupné, tedy téměř neopravitelné! Přítrž dřevostavbám víceméně udělaly reformy Marie Terezie a Josefa II. Kteří nařídili nejprve, že všechny komíny musí být zděné (do té doby se běžně používaly proutěné dýmníky vymazané hlínou) a posléze vymezily i domy, které musely být nespalné, tedy zděné! Jak všichni víme – dřevo hoří!

Od té doby stavíme hlavně z cihel a kamene. Materiál rovněž přírodní, ovšem není obnovitelný, pro jeho získání a přepravu musíme vynaložit mnohem více energie na jeho těžbu, zpracování a vypálení. Zděné domy jsou tedy těžší, dražší ale neshoří, lépe odolávají větru, pokud zvlhnou také jim to nesvědčí, ale vydrží poměrně dlouho na to, abychom měli čas provést jejich opravu. Jejich trvanlivost je doložená hojnými příklady z dob gotiky a románské kultury u nás, nebo i z antiky, starého Egypta či střední Ameriky podíváme-li se do světové historie.

Co z toho všeho plyne? Dřevostavba je pro Ty z nás, kteří mají ekologické smýšlení, chtějí respektovat přírodu, dům staví pro sebe a netrápí se moc tím, co se s ním stane za padesát let. Mám-li takový dům, měl bych velmi bedlivě sledovat jeho stav a úpěnlivě kontrolovat, zda někde nedochází k zatékání, vzlínání vlhkosti ze základů, nebo zda někde uvnitř konstrukcí nedochází k úniku vody z vodovodních čí kanalizačních trubek. Pokud ano, okamžitě závadu odstranit. Od dřevostavby by jsme také měli očekávat nižší pořizovací cenu. Dřevo pro stavbu by mělo být ideálně vysušené, bohužel často tomu tak není, v takovém případě však musíme počítat s tím, že budou jednotlivé prvky vysychat a kroutit se, tedy že stavba bude pracovat a může i praskat. Obecně kritérium ceny a určité kvality naplňují typové rodinné domy z katalogů výrobců dřevostaveb, kteří mají zpracované a promyšlené všechny detaily. Projektová příprava atypického domu je poměrně náročná a zpravidla cenově nakonec nepřiměřeně vysoká. Dřevostavba je také poměrně lehká a špatně odolává větru.

Zděný dům by tedy měl být trvanlivější, neshoří, odolá větru a bouřím, bude se pomalu vytápět, ale také pomaleji chladne tzn. má velkou akumulaci tepla. Počítat by jsme měli s vyšší pořizovací cenou. Odměnou nám budou zdi, do kterých si můžeme klidně bouchnout bez zvláštního dutého zvuku, můžeme na ně pověsit téměř cokoliv. Díky dlouhé tradici umí poměrně kvalitně takový dům postavit převážná většina řemeslníků. Není tedy problém zajistit výstavbu jakéhokoliv domu ať už typového, nebo atypického. Další diskuzí by mohlo být jaké zdivo zvolit, Na trhu jich je celá řada, ale to už zase někdy jindy.

Aktuality

Partnerske projekty

​Nově otevíráme unikátní službu pro začínající odborníky nazvanou PARTNERSKÉ PROJEKTY. Ta je určená pro aktivní studenty středních a vysokých škol stavebního směru a jejich absolventy. Víme jak složitý je přechod ze školy do reálného pracovního světa a jak nespoutané tvůrčí osobnosti se ve Vás ukrývají. A proto chceme podpořit Vaši aktivitu a kreativitu a dát Vám prostor k seberealizaci.

Takže pokud patříte do zmiňované skupiny začínajících odborníků a máte ve svém okolí někoho komu by jste rádi udělali projekt například na stavbu rodinného domu, stavební úpravy bytu, zajištění stavebního dozoru a podobně, „jenom Vám chybí razítko“, či potřebné zkušenosti, pak neváhejte a obraťte se na nás.

Zajistíme Vám odborné vedení projektu a jeho pokrytí autorizovanou osobou, širokou databázi podpůrných materiálů, která se díky Vašim pracem bude neustále rozšiřovat, výpomoc s jednotlivými profesemi, poradíme Vám s orientační cenou projektu, kterou si však nakonec určíte Vy sami!

Více informací najdete v sekci PARTNERSKÉ PROJEKTY.

Aktuální leták: